Dopasuj wielkość czcionki:

Zwiększ . Wyzeruj . Zmniejsz

Szkoła Podstawowa

im. Świętej Królowej Jadwigi w Bieńkówce

Get Adobe Flash player

     W finale XIII Ogólnopolskiego  Konkursu Plastycznego dla Dzieci  "Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych sytuacji unikamy" uczeń klasy IV - Franciszek Dybaś  zajął  I miejsce, uczeń klasy IIb - Mikołaj Bogdał zdobył  wyróżnienie Starosty Suskiego. 

Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach!

 

wies

tydzien bibliotek

Tydzień Bibliotek
Hasłem Tygodnia Bibliotek 2023 jest
„Moja, Twoja, Nasza - Biblioteka!”


Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 8-15 maja Tydzień Bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas I-VIII do udziału w dwóch konkursach:
Pierwszy konkurs to konkurs plastyczny na plakat promujący Tydzień Bibliotek 2023. Tegoroczne hasło brzmi “Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka!” Praca powinna być samodzielnie i starannie wykonana. Format plakatu to kartka A4, najlepiej z bloku technicznego. Na plakacie powinno znaleźć się hasło tegorocznych obchodów oraz odpowiednia grafika. Można używać różnych materiałów: kredek, pisaków, farb itp. Pracę należy oddać w bibliotece szkolnej najpóźniej do 16 maja. Uczestnicy konkursu otrzymają pochwały, natomiast zwycięzcy konkursu otrzymają pochwały i nagrody.
Drugi konkurs to konkurs wiedzy o książce, bibliotece i piśmiennictwie. Polega na szukaniu odpowiedzi na pytania. Codziennie, począwszy od dzisiejszego dnia, na drzwiach biblioteki szkolnej będą umieszczane trzy pytania, które należy przepisać a następnie w szkole lub w domu znaleźć na nie odpowiedzi. W sumie pojawi się 12 pytań. Kartkę z wszystkimi odpowiedziami należy przynieść w poniedziałek 15 maja i oddać w bibliotece. Wśród osób, które poprawnie odpowiedzą na wszystkie pytania, zostanie rozlosowanych 5 nagród. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pochwały.

PYTANIA W KONKURSIE WIEDZYO KSIĄŻCE, BIBLIOTECE, PIŚMIENNICTWIE
1. Jak się nazywa nauka o książce?
2. Co oznacza słowo „biblioteka”?
3. Co oznacza słowo „bestseller”?
4. Jakie czasopisma można wypożyczyć w naszej szkolnej bibliotece? Podaj 3 przykłady.
5. Co oznacza słowo „beletrystyka”?
6. W jakiej książce znajduje się pierwsze zdanie napisane po polsku?
7. Co oznacza w literaturze określenie „biały kruk”?
8. W jakim słowniku znajdziesz wyrazy, którymi można zastąpić słowo dobroć?
9. Co to są hieroglify?
10. W języku łacińskim plagiatus znaczy skradziony, a co oznacza słowo plagiat?
11. Co to jest pismo Braille’a i w którym wieku powstało?
12. Jakie są najstarsze zabytki piśmiennictwa polskiego? Wymień trzy.

    8 maja odbył się IV Szkolny Konkurs Układania Kostki Rubika. W tym roku w zawodach wzięło udział 5 uczniów naszej szkoły: Stanisław Lenik (kl.Ib), Szymon Kot (kl.IIb), Kacper Rymarczyk (kl.III), Franciszek Dybaś (kl. IV), Konrad Wołowiec (kl.VIIIa). Szeregi jury konkursowego zasili nasi absolwenci: Michał Chromy (Mistrz 2019) i Dawid Kania (Wicemistrz 2022). Zawodnicy rywalizowali w trzech kategoriach uzyskując następujące wyniki:

  • Kategoria „Sześcian 3×3×3”: I miejsce – Konrad Wołowiec, II miejsce – Szymon Kot, III miejsce – Franciszek Dybaś
  • Kategoria „Sześcian 2×2×2”: I miejsce – Konrad Wołowiec, II miejsce – Szymon Kot, III miejsce – Franciszek Dybaś
  • Kategoria „Piramida”: I miejsce – Konrad Wołowiec, II miejsce – Szymon Kot, III miejsce – Stanisław Lenik.

Mistrzem, drugi raz z rzędu został Konrad,  a wicemistrzem – Szymon.
Na zakończenie konkursu była bardzo wyrównania walka mistrzów. Zawodnicy i goście zaprezentowali także swoje umiejętności uczniom naszej szkoły.
Wszyscy speedcuberzy zaprezentowali się wspaniale i zachwycili widzów.

kostka1

kostka2

kostka rubika medale

8 maja (poniedziałek), godz. 8.00 - Szkolny Konkurs Układania Kostki Rubika.

  • Medale i dyplomy przygotowane
  • Goście zaproszeni
  • Zawodnicy ćwiczą

Zatem niecierpliwie czekamy na nowego Mistrza!

     W dniu 31 marca 2023r. w Bibliotece Publicznej w Budzowie odbył się etap gminny XXV Międzynarodowego Konkursu Wiedzy Ogólnej „Leonardo”, organizowanego przez Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich oraz partnerskie Združenie Babia Hora, adresowanego do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych. Nazwa konkursu nawiązuje do osoby Leonarda da Vinci, włoskiego artysty i uczonego epoki renesansu, który zasłynął z wszechstronnej wiedzy. Konkurs miał na celu wyłonienie ucznia z terenu gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gmin Babiogórskich i Zdrużenie Babia Hora, który może poszczycić się licznymi zainteresowaniami i szeroką wiedzą ze wszystkich przedmiotów, wykraczającą nierzadko poza ramy programu nauki szkolnej.
     W etapie gminnym wzięło udział 20 uczniów, którzy okazali się najlepsi w eliminacjach szkolnych. Szkołę Podstawową w Bieńkówce reprezentowały cztery uczennice: Kinga Pęcek (klasa VII), Zuzanna Kiepura (klasa VII), Martyna Kania (klasa VII), Martyna Polak (klasa VIIIb). Uczennice pod opieką nauczyciela bibliotekarza Małgorzaty Stanaszek przygotowywały się przez kilka tygodni do konkursu, powtarzając materiał z różnych przedmiotów i przerabiając testy konkursowe z ubiegłych lat. W etapie gminnym uczestnicy konkursu mieli za zadanie rozwiązać test składający się z 33 pytań obejmujących wiedzę z wszystkich przedmiotów oprócz języków obcych z naciskiem na wiedzę z religii i wiedzę o regionie. Do etapu finałowego awansowało 4 uczniów, a wśród nich nasza uczennica Martyna Polak. Uczennica prawie przez miesiąc przygotowywała się solidnie do kolejnego etapu konkursu.
     Finał Konkursu „Leonardo” odbył się 27 kwietnia w Jabłonce i składał się z dwóch etapów – części pisemnej oraz części ustnej. Część pisemna przeprowadzona została w Orawskiej Samorządowej Szkole Muzycznej I Stopnia w Jabłonce. Wzięło w niej udział 57 uczniów z 13 gmin polskich i 11 gmin słowackich zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gmin Babiogórskich oraz w Združeniu Babia Hora. 11 uczniów z najlepszymi wynikami zmierzyło się następnie w części ustnej, którą rozegrano w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce. Wszyscy finaliści otrzymali dyplomy i upominki, a zwycięzcy nagrody rzeczowe. Dodatkową nagrodą dla 31 najlepszych uczestników była dwudniowa wycieczka po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Uczniowie, ich opiekunowie oraz goście jubileuszowej edycji konkursu „Leonardo” mieli również okazję podziwiać tradycyjną orawską kulturę, którą na scenie OCK zaprezentował dziecięcy zespół regionalny Małolipnicanie z Lipnicy Małej. Zaprezentowany został także film przedstawiający gminę Jabłonkę.
    Kindze Pęcek, Martynie Kani, Zuzannie Kiepurze dziękujemy za udział i gratulujemy zakwalifikowania się do etapu gminnego konkursu, a Martynie Polak dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły w etapie gminnym i gratulujemy udziału w finale. I choć nie udało się zdobyć głównej nagrody, to i tak dla naszych reprezentantek była to fajna przygoda i dobre doświadczenie, które zaprocentuje w przyszłości.

 leonardo