W dniu 31 marca 2023r. w Bibliotece Publicznej w Budzowie odbył się etap gminny XXV Międzynarodowego Konkursu Wiedzy Ogólnej „Leonardo”, organizowanego przez Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich oraz partnerskie Združenie Babia Hora, adresowanego do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych. Nazwa konkursu nawiązuje do osoby Leonarda da Vinci, włoskiego artysty i uczonego epoki renesansu, który zasłynął z wszechstronnej wiedzy. Konkurs miał na celu wyłonienie ucznia z terenu gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gmin Babiogórskich i Zdrużenie Babia Hora, który może poszczycić się licznymi zainteresowaniami i szeroką wiedzą ze wszystkich przedmiotów, wykraczającą nierzadko poza ramy programu nauki szkolnej.
     W etapie gminnym wzięło udział 20 uczniów, którzy okazali się najlepsi w eliminacjach szkolnych. Szkołę Podstawową w Bieńkówce reprezentowały cztery uczennice: Kinga Pęcek (klasa VII), Zuzanna Kiepura (klasa VII), Martyna Kania (klasa VII), Martyna Polak (klasa VIIIb). Uczennice pod opieką nauczyciela bibliotekarza Małgorzaty Stanaszek przygotowywały się przez kilka tygodni do konkursu, powtarzając materiał z różnych przedmiotów i przerabiając testy konkursowe z ubiegłych lat. W etapie gminnym uczestnicy konkursu mieli za zadanie rozwiązać test składający się z 33 pytań obejmujących wiedzę z wszystkich przedmiotów oprócz języków obcych z naciskiem na wiedzę z religii i wiedzę o regionie. Do etapu finałowego awansowało 4 uczniów, a wśród nich nasza uczennica Martyna Polak. Uczennica prawie przez miesiąc przygotowywała się solidnie do kolejnego etapu konkursu.
     Finał Konkursu „Leonardo” odbył się 27 kwietnia w Jabłonce i składał się z dwóch etapów – części pisemnej oraz części ustnej. Część pisemna przeprowadzona została w Orawskiej Samorządowej Szkole Muzycznej I Stopnia w Jabłonce. Wzięło w niej udział 57 uczniów z 13 gmin polskich i 11 gmin słowackich zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gmin Babiogórskich oraz w Združeniu Babia Hora. 11 uczniów z najlepszymi wynikami zmierzyło się następnie w części ustnej, którą rozegrano w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce. Wszyscy finaliści otrzymali dyplomy i upominki, a zwycięzcy nagrody rzeczowe. Dodatkową nagrodą dla 31 najlepszych uczestników była dwudniowa wycieczka po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Uczniowie, ich opiekunowie oraz goście jubileuszowej edycji konkursu „Leonardo” mieli również okazję podziwiać tradycyjną orawską kulturę, którą na scenie OCK zaprezentował dziecięcy zespół regionalny Małolipnicanie z Lipnicy Małej. Zaprezentowany został także film przedstawiający gminę Jabłonkę.
    Kindze Pęcek, Martynie Kani, Zuzannie Kiepurze dziękujemy za udział i gratulujemy zakwalifikowania się do etapu gminnego konkursu, a Martynie Polak dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły w etapie gminnym i gratulujemy udziału w finale. I choć nie udało się zdobyć głównej nagrody, to i tak dla naszych reprezentantek była to fajna przygoda i dobre doświadczenie, które zaprocentuje w przyszłości.

leonardo