Dopasuj wielkość czcionki:

Zwiększ . Wyzeruj . Zmniejsz

Szkoła Podstawowa

im. Świętej Królowej Jadwigi w Bieńkówce

Get Adobe Flash player

W styczniu Konrad Wołowiec (kl.VIIIa) na zajęciach dodatkowych wykonał pierwsze projekty do druku 3D, m.in. breloczek i diodę, a następnie wydrukował je. Po wykonaniu wydruków przeanalizowano ich jakość oraz wyciągnięto wnioski jakie są możliwości usunięcia powstałych błędów. Wykonano również wydruk wyciskacza do pasty z poszerzonym otworem.

labstyczen1

Walizka z fizyki posłużyła uczniom klas ósmych w wykonaniu doświadczeń dotyczących prawa Ohma.

labstyczen2

Na lekcjach informatyki w klasach szóstych zostały wykorzystane słuchawki bezprzewodowe. Uczniowie tworzyli bajkę multimedialną w środowisku Baltie, do której dodawali dźwięki. Sprzęt służył do odsłuchiwania nagranych dźwięków.

labstyczen3

Jak co miesiąc sprzęt nagłaśniający oraz dokumentujący obraz i dźwięk wykorzystywany był w czasie imprez. W styczniu była to zabawa karnawałowa oraz Dzień Babci i Dziadka.

labstyczen4

    Uczniowie klasy VIIIa budowali linię produkcyjną z zestawu Fishertechnik. Zadanie polegało na złożeniu i zaprogramowaniu linii tak, aby dostarczyła klocek pod prasę, która go nacisnęła i wycofała klocek. Proces miał powtarzać się cyklicznie. Do programowania uczniowie użyli programu ROBOPro Light. Uczniom w wykonaniu zadania pomagał absolwent naszej szkoły, a obecnie uczeń Technikum Programistycznego, Robert Bogdanik. Zespół współpracował bardzo sprawnie i efektownie i zaplanował już realizację kolejnego projektu - suszarki do rąk. W dalszej perspektywie uczniowie obiecali Panu Woźnemu zaprojektowanie odśnieżarki :)

roboty

Grudzień to czas świąteczny, więc odwiedził na Święty Mikołaj. Później przygotowywano ozdoby choinkowe oraz apel bożonarodzeniowy. Grudzień jest w naszej szkole szczególnym okresem dbania o tradycje naszej wsi, dlatego został wznowiony Szkolny Konkurs Wiedzy o Bieńkówce. Wszystkie wydarzenia zostały udokumentowane za pomocą aparatu cyfrowego z kamerą oraz przeprowadzone w użyciem sprzętu nagłaśniającego. 

laboragrudzien

    W listopadzie wykorzystywany był głównie sprzęt nagłaśniający i aparat cyfrowy. 

Uczniowie klas V-VIII wzięli udział w wieczorze filmowym zorganizowanym przez Samorząd Szkolny.

Z okazji Święta Niepodległości uczniowie klasy VIb i VIIIa przygotowali uroczystą akademię.

Gościliśmy również Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bieńkówce, które uczyły dzieci z klas IV - VI przyśpiewek w ramach przygotowania do Szkolnego Konkursu Wiedzy o Bieńkówce.

Tradycyjnie listopad zakończony był zabawą andrzejkową zorganizowaną w dwóch grupach: klasy I-IV i V-VIII. 

wieczorfilmowy

KGWwarsztat

   Powstały także kolejne wydruki 3D. W naszej "kotkowej rodzinie" przybył brązowy kotek. Wykonano także pierwszy wydruk spinnera do tabliczki mnożenia i dzielenia, który ma ułatwić i uatrakcyjnić jej naukę oraz sprawdzanie.

spinner

   Uczniowie  obserwując zmiany stanów skupienia fotografowali m.in. szadź i szron.

stanyskupienia

    W październiku kolejne grupy uczniów w klasy VIb poznawały podstawy drukowania na drukarce 3D oraz programy do projektowania i drukowania. W ramach ćwiczeń wydrukowano zakładki "serca" jako prezenty dla nauczycieli oraz zakładki "łapki", które wręczone będą pierwszoklasistom w czasie pasowania na czytelnika. Na zakończenie wydrukowano kotka. 

zakladki

Na lekcjach biologii prowadzono mikroskopowe obserwacje tkanek roślinnych. Na chemii budowano modele cząsteczek kwasów nieorganicznych z modeli kulkowych. Natomiast klasowa walizka z fizyki posłużyła do wyznaczania gęstości ciał o regularnych kształtach.

labpazdziernik

Na zajęciach dodatkowych uczniowie zamienili się w konstruktorów mostów i różnych pojazdów wykorzystując zestawy: Budujemy mosty oraz Konstrukcje STEAM.

labpazdziernik1

W październiku odbyły się dwie akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz Pasowanie pierwszoklasistów, na których to wykorzystano zestaw nagłaśniający oraz aparat cyfrowy. Aparat wykorzystywany był również w czasie wycieczek klasowych.

Edukacyjna przygoda z Laboratoriami Przyszłości rozpoczęta. 


W pierwszym miesiącu dzięki zestawom do budowania figur przestrzennych uczniowie kształtowali swoją wyobraźnię przestrzenną. Budowali różne figury, m.in. bryły platońskie, bryły archimedesowe oraz własne konstrukcje.

bryly


Na lekcjach biologii uczniowie poznali budowę mikroskopu optycznego i obserwowali m.in. tkanki zwierzęce. Dzięki kamerze obraz mogli jednocześnie oglądać wszyscy uczniowie w klasie.

mikroskop


Wykorzystując zestaw "Klasowa fizyka z walizki" uczniowie dokonywali pomiaru wartości siły ciężkości.

fizyka 2


Po czerwcowych testach drukarki 3D, pierwsza grupa uczniów wykonała swoje samodzielne wydruki. Zapoznali się z programami do projektowania i do drukowanie.

3D


W czasie akademii z okazji rocznic wrześniowych wykorzystano zestaw nagłaśniający, a życie szkoły dokumentowane jest aparatem cyfrowym z kamerą.