Dopasuj wielkość czcionki:

Zwiększ . Wyzeruj . Zmniejsz

Szkoła Podstawowa

im. Świętej Królowej Jadwigi w Bieńkówce

Get Adobe Flash player
Błąd
  • Please activate CG Style plugin...

    17 czerwca przeprowadzono II Szkolny Konkurs Układania Kostki Rubika. Mimo, że grupa uczestników była nieliczna, to nie zabrakło wielkich emocji. W konkursie wzięli udział: Konrad Wołowiec (kl.VIa), Miłosz Kania (kl. VIIa), Dawid Kania (kl.VIIa), Amelia Pabis (kl.VIII), Andrzej Sałapat (kl.VIII). Gościem specjalnym był MISTRZ 2019 - Michał Chromy, który zasilił skład komisji konkursowej. Wybierając najlepszych speedcuberów zawodnicy walczyli w 3 kategoriach, uzyskując następujące miejsca:

Kategoria - sześcian 3x3

I miejsce - Andrzej Sałapat

II miejsce - Konrad Wołowiec

III miejsce - Amelia Pabis

Kategoria - sześcian 2x2 

I miejsce - Konrad Wołowiec

II miejsce - Miłosz Kania

III miejsce - Dawid Kania

Kategoria - piramida

I miejsce - Andrzej Sałapat

II miejsce - Miłosz Kania

III miejsce - Dawid Kania

Na podstawie wszystkich rozgrywek i układania kostek dodatkowych wybrany został Mistrz Układania Kostki Rubika 2021, którym został Andrzej Sałapat oraz wicemistrz - Konrad Wołowiec.

Ponieważ radość układania kostek Rubika jest wielka, więc spontanicznie narodził się pomysł przeprowadzenia pokazów w klasach. Wszyscy uczniowie przyjęli uczestników z wielkim entuzjazmem, a Mistrzowie 2019 i 2021 w czasie pokazów rozgrywali między sobą pojedynki. Michał przypieczętował swoje mistrzostwo nie dając się pokonać ani razu. Pokaz był bardzo dobrą promocją konkursu i natychmiast pojawili się nowi miłośnicy kostki Rubika, których oczywiście zapraszamy za rok.

20210617 102139

dzien dziecka

Zapraszamy wszystkie dzieci duże i małe do przeczytania kilku ciekawostek o Dniu Dziecka. W poniższej prezentacji można znaleźć wiele inspiracji, jak radośnie przeżyć to święto, m.in. śpiewając, tańcząc, przygotowując smakołyki, itp.

Kliknij tutaj

     W bieżącym roku szkolnym odbyła się XX edycja wojewódzkiego konkursu "Jan Paweł II - mój autorytet. Naszą szkołę reprezentowali:

Aleksandra Chromy z klasy VIa - zdobywając wyróżnienie w kategorii literackiej

oraz Adam Kruźlak z klasy VIIa - zdobywając wyróżnienie w kategorii multimedialnej.

Zapraszamy do obejrzenia przygotowanej przez Adama prezentacji "Przyjaźń Jana Pawła II i Józefa Tischnera" 

 

 

swieta majowe

 

Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Będziemy je obchodzić w szczególny sposób – razem, a jednak osobno. Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego świętujemy? Warto przypomnieć sobie, skąd wzięły się święta majowe. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?

 

swieta majowe1

   1 maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób. Pierwsze obchody tego święta odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech Belgii i Francji. Początkowo nielegalne 1-majowe demonstracje zostały z czasem uznane w wielu krajach.


W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień 1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w 1950 r.

swieta majowe2

   2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.


Warto wspomnieć, że 2 maja 1945 r. polscy żołnierze z I Dywizji Kościuszkowskiej, zdobywający Berlin, umieścili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Tiergarten oraz na Reichstagu w Berlinie. Natomiast w okresie Polski Ludowej był to dzień, kiedy po obchodach pierwszomajowych zdejmowano wszystkie flagi, aby nie zostały na Święto Konstytucji 3 Maja, które nie było przez komunistyczne władze uznawane.


Dziś ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.

swieta majowe3

   3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.


Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.


Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku.


Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951r. Święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. W roku 2007 po raz pierwszy święto Konstytucji 3 Maja obchodzono na Litwie.


3 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza - powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja.