tydzien bibliotek

Tydzień Bibliotek
Hasłem Tygodnia Bibliotek 2023 jest
„Moja, Twoja, Nasza - Biblioteka!”

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 8-15 maja Tydzień Bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas I-VIII do udziału w dwóch konkursach:
Pierwszy konkurs to konkurs plastyczny na plakat promujący Tydzień Bibliotek 2023. Tegoroczne hasło brzmi “Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka!” Praca powinna być samodzielnie i starannie wykonana. Format plakatu to kartka A4, najlepiej z bloku technicznego. Na plakacie powinno znaleźć się hasło tegorocznych obchodów oraz odpowiednia grafika. Można używać różnych materiałów: kredek, pisaków, farb itp. Pracę należy oddać w bibliotece szkolnej najpóźniej do 16 maja. Uczestnicy konkursu otrzymają pochwały, natomiast zwycięzcy konkursu otrzymają pochwały i nagrody.
Drugi konkurs to konkurs wiedzy o książce, bibliotece i piśmiennictwie. Polega na szukaniu odpowiedzi na pytania. Codziennie, począwszy od dzisiejszego dnia, na drzwiach biblioteki szkolnej będą umieszczane trzy pytania, które należy przepisać a następnie w szkole lub w domu znaleźć na nie odpowiedzi. W sumie pojawi się 12 pytań. Kartkę z wszystkimi odpowiedziami należy przynieść w poniedziałek 15 maja i oddać w bibliotece. Wśród osób, które poprawnie odpowiedzą na wszystkie pytania, zostanie rozlosowanych 5 nagród. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pochwały.

PYTANIA W KONKURSIE WIEDZYO KSIĄŻCE, BIBLIOTECE, PIŚMIENNICTWIE
1. Jak się nazywa nauka o książce?
2. Co oznacza słowo „biblioteka”?
3. Co oznacza słowo „bestseller”?
4. Jakie czasopisma można wypożyczyć w naszej szkolnej bibliotece? Podaj 3 przykłady.
5. Co oznacza słowo „beletrystyka”?
6. W jakiej książce znajduje się pierwsze zdanie napisane po polsku?
7. Co oznacza w literaturze określenie „biały kruk”?
8. W jakim słowniku znajdziesz wyrazy, którymi można zastąpić słowo dobroć?
9. Co to są hieroglify?
10. W języku łacińskim plagiatus znaczy skradziony, a co oznacza słowo plagiat?
11. Co to jest pismo Braille’a i w którym wieku powstało?
12. Jakie są najstarsze zabytki piśmiennictwa polskiego? Wymień trzy.