Dopasuj wielkość czcionki:

Zwiększ . Wyzeruj . Zmniejsz

Szkoła Podstawowa

im. Świętej Królowej Jadwigi w Bieńkówce

Get Adobe Flash player
Błąd
  • Please activate CG Style plugin...

    W dniach 24 – 26 października miała miejsce wycieczka do Warszawy. Uczestniczyło w niej 53 uczniów z klas V- VII pod opieką Pań: Beaty Knapczyk, Doroty Cholewy, Anny Kruźlak oraz Małgorzaty Stanaszek. Wycieczka zrealizowana była dzięki dofinansowaniu w ramach z budżetu państwa w ramach realizacji przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki  "Poznaj Polskę".


Dzień 1
Podroż upłynęła w miłej atmosferze. Pan przewodnik opowiadał o ciekawych miejscach, widzianych z okien autokaru, przypominał fakty historyczne oraz związane z nimi legendy i ciekawostki.
Zwiedzanie stolicy uczniowie rozpoczęli sprzed Belwederu, kierując się w stronę Łazienek. Spacer urokliwymi alejkami parku wprawił wszystkich w niemały zachwyt, a wspaniałe rezydencje królewskie przybliżyły czasy świetności Polski. Pamiątkowe zdjęcia m.in. pod pomnikiem Chopina, czy Pomarańczarnią udokumentowały chwile spędzone w miejscu, które znane jest z podręczników do historii.
Kolejnym niezwykłym miejscem, zwiedzonym w pierwszym dniu wycieczki, było Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki zgromadzonym tam artefaktom oraz wykorzystaniu możliwości techniki uczniowie mogli przez kilka chwil wyobrazić sobie, co przeżywali ludzie, którzy 63 dni bohatersko bronili nie tylko ojczyzny, ale i swej godności. Pani przewodnik z przejęciem opowiadała o heroicznej postawie obrońców ojczyzny i losie, który zgotowali im inni ludzie.
Pierwszy dzień wycieczki zakończyło zakwaterowanie w oddalonym nieco od centrum budynku Caritas w miejscowości Popowo Letnisko, obiadokolacja, a wieczorem ognisko i pyszna kiełbaska.
Dzień 2
W drugim dniu wycieczki uczniowie wraz z opiekunkami udali się na Starówkę, gdzie pod pomnikiem Syrenki czekała już pani przewodnik, która opowiedziała historię tego miejsca. Na rynku uczniowie zakupili pamiątki, a następnie udali się na Zamek Królewski, gdzie zwiedzili przepiękne komnaty i poznali jego historię.
Następnie, spacerując ulicami miasta, uczestnicy wycieczki zatrzymali się na chwilę pod Pomnikiem Małego Powstańca oraz w Kolegiacie św. Jana. Pani przewodnik przypomniała wydarzenia historyczne związane z tymi miejscami. Na dłuższą chwilę zwiedzający przystanęli na placu marszałka Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Pani przewodnik przybliżyła historię tego miejsca oraz uświadomiła uczniom, że ideą tego miejsca jest uczczenie pamięci żołnierzy poległych w walce o niepodległość. Uczniowie mieli też możliwość zaobserwowania, jak wygląda uroczysta zmiana warty.
Kolejną atrakcją był przejazd metrem, a następnie dwugodzinny pobyt w Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie mogli samodzielnie wykonywać różnorodne doświadczenia. Mogli też wypróbować i samodzielnie zrozumieć działanie poszczególnych eksponatów na wszystkie zmysły.
Zwieńczeniem dnia była obiadokolacja oraz zorganizowana wieczorem dyskoteka.
Dzień 3
Trzeci dzień pobytu rozpoczęto od zwiedzania Stadionu Narodowego, który, jak się okazało, wzbudził największe zainteresowanie wśród uczestników wycieczki. Już sama gigantyczna konstrukcja wywołała wielki zachwyt, a pobyt w szatniach piłkarzy, na sali konferencyjnej oraz w miejscu, z którego zawodnicy wychodzą na mecz, sprawił przyjemność nie tylko fanom piłki nożnej, ale wszystkim zwiedzającym.
Po opuszczeniu stadionu wszyscy udali się autokarem do Muzeum Pałacu Króla Jana w Wilanowie. Zanim rozpoczęło się zwiedzanie wnętrza, można było pospacerować alejkami i podziwiać ogrody zaprojektowane w stylu francuskim. Pani przewodnik z entuzjazmem opowiadała o pałacu, w którym rządziły głównie kobiety. Największe wrażenie zrobiły tu sypialnie króla Jana III Sobieskiego oraz jego żony Marysieńki.
Na tym zwiedzanie Warszawy zakończono. Uczniowie wraz z opiekunami udali się w drogę powrotną do domu.

poznajpolske2 2

warszawa1

warszawa2

warszawa3

warszawa4

warszawa5

warszawa6

warszawa7