Dopasuj wielkość czcionki:

Zwiększ . Wyzeruj . Zmniejsz

Szkoła Podstawowa

im. Świętej Królowej Jadwigi w Bieńkówce

Get Adobe Flash player
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

    11 maja uczniowie kl. II i III wzięli udział w wycieczce do Krakowa, zorganizowanej z projektu „Poznaj Polskę” dofinansowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
    Celem wyjazdu było, poznanie zabytków średniowiecznego Krakowa, szczególnie tych znajdujących się w centrum miasta. Zwiedzanie rozpoczęto od Placu Matejki, gdzie oczekiwali na uczniów przewodnicy wycieczki. Następnie udano się na Barbakan. Tam na wszystkich czekała niespodzianka – specjalne stroje. Dziewczynki mogły poczuć się jak księżniczki, a chłopcy jak prawdziwi średniowieczni rycerze. Dzieci miały okazję dowiedzieć się jak wyglądało życie w dawnym Krakowie i czym zajmowali się ludzie, także w wolnym czasie. Najbardziej zadziwiła wszystkich, średniowieczna piłka, która w żaden sposób nie przypominała naszej współczesnej.
    Na tym nie koniec atrakcji. Dzieci otrzymały specjalne zadanie, na wydrukowanych planszach miały obrazki, które musiały odnaleźć na mijanych kamienicach i budynkach. Pod Kościół Mariacki, udało się dotrzeć w najlepszym momencie, gdy hejnalista grał hejnał w cztery strony świata. Przy okazji, uczniowie dowiedzieli się jak wygląda mieszkanie hejnalisty, jego dzień pracy, a także wysłuchali legendy związanej z niedokończoną budową mniejszej wieży.
    Następny etap wycieczki to Wawel i Smocza Jama. Dzieci wysłuchały historii
o królach, którzy tam mieszkali i z zewnątrz podziwiali piękno Zamku Wawelskiego. Kończąc przygodę ze średniowiecznym Krakowem, zwiedzono Jamę Smoka
i wysłuchano legendy o dzielnym szewczyku.
    Ostatni punkt wycieczki, to Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Uczniowie dowiedzieli się, że w klasztorze żyła i zmarła s. Faustyna Kowalska, przez którą Chrystus przekazał Kościołowi i światu orędzie o Bożym miłosierdziu. Zapoznali się
z historią rozbudowy sanktuarium oraz o konsekracji bazyliki przez Jana Pawła II
i zawierzeniu całego świata Miłosierdziu Bożemu.
    Pełni wrażeń, miłych wspomnień i z mnóstwem pamiątek, uczniowie wrócili do domu.

krakow2i3