Każdego roku 6 grudnia obchodzimy mikołajki. Dla wielu z nas jest to sygnał, że zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Legenda Świętego Mikołaja zrodziła się na podstawie historii biskupa Mikołaja z Miry, który cały swój majątek rozdał biednym. Jako szczodry darczyńca został pierwowzorem postaci rozdającej podarunki dzieciom. Przedstawiany jako starzec z okazałą brodą, przybywa z workiem prezentów i pękiem rózg w ręce. Zwyczaj obdarowywania się upominkami 6 grudnia w niewiele zmienionej formie przetrwał do dzisiaj.

Święty Mikołaj wraz z prezentami niesie nam radość i szczęście, sprawia cuda i czyni dobro. W tym trudnym czasie niech będzie dla nas wzorem dobroci, życzliwości oraz bezinteresownej pomocy innym.

„Każdy może zostać Świętym Mikołajem
To jest sprawa prostsza bardziej, niż się zdaje
Byle tylko duże serca pomyślały
Kiedy gwiazdka w górze o serduszkach małych".

mikołajki