Dopasuj wielkość czcionki:

Zwiększ . Wyzeruj . Zmniejsz

Szkoła Podstawowa

im. Świętej Królowej Jadwigi w Bieńkówce

Get Adobe Flash player

    II półrocze  rozpoczęło się dla nas bardzo radośnie i szczęśliwie. Po półtorarocznej nauce w budynku Gimnazjum w Budzowie wróciliśmy do odremontowanej i rozbudowanej szkoły w Bieńkówce. Uczniowie szybko rozgościli się w swoich nowych klasach i odkryli wszystkie nowe zakamarki szkoły. Entuzjazm jednak dosyć szybko zniknął, ponieważ do Polski dotarł koronawirus, czyli COVID-19. Gdy w styczniu słyszeliśmy o początku epidemii w prowincji Wuhan w Chinach, to nie myśleliśmy, że wirus okaże się niebezpieczny również dla nas. Sytuacja stała się groźna, gdy koronawirus zaatakował południową Europę, a szczególnie Włochy i bardzo szybko rozprzestrzenił się po całym świecie. W związku z czym epidemia przerodziła się w pandemię. Gdy wirus dotarł do Polski rozpoczęły się dyskusje jaka zahamować jego emisję. Jednym z podjętych kroków było zamknięcie od 12 marca szkół. Początkowo na dwa tygodnie, a ostatecznie aż do końca roku. Zamknięcie szkoły wymusiło na nas przeniesienie nauki do sieci internetowej i rozpoczęcie tzw. zdalnego nauczania. W poszukiwaniu najlepszych komunikatorów i platform zwiedziliśmy: Messengera, Skype'a, Discorda, MyOwnConference, aż w końcu dotarliśmy do Microsoft Teams. Bardzo pomocny był wprowadzony kilka lat wcześniej dziennik elektroniczny. Zamieszczane były w nim zadania dla uczniów oraz ważne informacje dla rodziców. Ale najszybszy kontakt nawiązywaliśmy przez Messengera.

W najtrudniejszej sytuacji byli uczniowie klas ósmych, którzy przejdą do historii jako rocznik najdłużej zdający egzamin ósmoklasisty, bo aż od kwietnia do czerwca. Pierwszy termin (24-26 kwietnia), mimo zwieszenia zajęć nie został odwołany, bo wszyscy liczyli, że po dwóch tygodniach wrócimy do szkoły. Gdy powrót okazał się niemożliwy , to kolejną propozycją był termin tuż po Świętach Wielkanocnych. Jednakże wzrost liczby zachorowań i to uniemożliwił. Później zaczęły się dyskusje, czy nie zrezygnować z egzaminu. Jednak jest on ważnym czynnikiem w procesie rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych ( połowa punktów jest z egzaminu), dlatego zdecydowano, że w odpowiednim reżimie sanitarnym (maseczki, dezynfekcja, dystans) zostanie on przeprowadzony w dniach 16-18 czerwca. Nasi ósmoklasiści mimo utrudnionej sytuacji napisali go bardzo dobrze: język polski- 6 stanin, matematyka-7 stanin, język angielski-6 stanin (najlepiej w gminie).

egzamin3

Rok szkolny zakończyliśmy 26 czerwca, niestety bez uroczystej akademii. Były tylko krótkie spotkania klas ze swoimi wychowawcami, na których uczniowie otrzymali świadectwa i nagrody. W podobnym sposób pożegnaliśmy też ósmoklasistów, którzy nie mogli przygotować tradycyjnego przedstawienia w humorystyczny sposób ukazującego życie szkoły.

zakonczenie